کلام نور
مطالب قرآنی
۱-لازم است شخص قرآن خوان وضو داشته باشد، چه در حالت ایستاده و چه به صورت نشسته قر آن را بسیار با ادب بخواند. بهترین قرائت آن است که شخص در حالت ایستاده و در نماز آن را می خواند.
۲-فرد قرآن خوان باید آن را آهسته و به صورت شمرده بخواند و در آن تفکر و تامل بنمایدزیرا رسول الله  صلی الله علیه وسلم فرموده است:
«
من قرا القرآن فی اقل من ثلاث لم یفقهه» (از عبدالله بن عمر بروایت امام ترمذی)

«هر کس قرآن را در کمتر از سه روز بخواند، نه قرآن او را آگاه می سازد و نه او معانی آن را درک می‌کند».

 

 ۳-مستحب است قرآن را با ترتیل و شمرده و با رعایت تجوید بخوانیم.

۴-باید حق هر آیه را رعایت کنیم. وقتی به آیه سجده می رسیم سجده  نماییمهمچنین اگر از قرائت دیگری آیه‌ی سجده را شنیدیم و وضو داشتیم لازم است سجده کنیم.
۵-سجده تلاوت پس از خواندن آیه سجده بر قاری، سامع و مستمع بر هر سه سنت است.
سجود تلاوت در قر آن چهارده تا است، آیه‌ی سجده، یک سجده دارد.این سجده های قرائت عبارتند از:
دو سجده در سوره‌ی حج، دوازده سجده دیگر در سوره های:الأعراف و الرعد و النحل و الاسراء و مریم و الفرقان و النمل  و ألم تنزیل السجده و فصلت و النجم و الانشقاق و اقرأ.
سجده تلاوت حکم نماز را دارد. وضو و طهارت لباس و بدن و جای نماز و رو به قبله سجده کردن در آن لازم است. سجود تلاوت در نماز تابع نماز است و در بیرون از نماز به نیت، استقبال قبله، الله اکبر تحریمیه، الله اکبر سجود برای به سجود رفتن، سلام دادن بعد از فراغت از سجود و گفتن سبحان ربی الاعلی و بحمده در سجود و گفتن اللهم لک سجدت تا آخر در سجود، به همه ى این ها نیاز دارد.

 این روایت از عبد الله بن عمر وارد شده:« کان النبی صلی الله علیه وسلم یقرأ القرآن فیقرأ السوره فیها سجده فنسجد معه حتی ما یجد بعضنا موضعا لمکان جبهته.»
«رسول الله صلی الله علیه وسلم سوره‌ای از قرآن را می‌خواند که در آن سوره سجود تلاوت بود ایشان به سجود می رفتند ما هم همراه ایشان به سجود می رفتیم، تا جایی که بعضی از ما (یاران پیغمبر) برای نهادن پیشانیش  بر زمین جایی نمی‌یافت.»
۶اگر در مسجد قرار داریم و یا در جایی که احتمال می رود قرائت قران ما سبب آزار دیگران شود و یا مزاحمتی برای آنها ایجاد نماید و باعث حواس پرتی دیگران در نماز شود، بهتر است قرآن را آهسته بخوانیم.
۷در شروع قرائت قرآن نخست اعوذ بالله من الشیطان الرجیم می گوییم، چون خداوند عزوجل می‌فرماید﴿ فَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ) «آنگاه که قرآن را می خواهی تلاوت کنی از شیطان رجیم به خدا پناه ببر.»

[ پنج‌شنبه 16 بهمن 1393 ] [ 21:23 ] [ سیدصادق موسوی زاهد ] [ نظرات (10) ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 2970